یکشنبه 8 تیر 1393 ساعت 03:27 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )
تعریف هوای سرد: به وضعیتی اطلاق می گردد که برای سه روز متوالی شرایط زیر برقرار باشد.
الف) دمای متوسط هوا در شبانه روز کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد (دمای متوسط روزانه میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی نیمه شب تا نیمه روز است)
ب) دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از ١٠ درجه سانتی گراد بیشتر نباشد .

تدابیر احتیاطی در بتن ریزی در هوای سرد:

در بتن ریزی در هوای سرد باید دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی، طرح اختلاط بتن، شرایط اختلاط، حمل، ریختن و عمل آوردن بتن صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بتن تازه دچار یخ زدگی نگردد و بتن سخت شده نیز دارای کیفیت لازم باشد .
دمای بتن در طول مدت بتن ریزی و عمل آوردن باید ثبت گردد تا اطمینان حاصل شود که محدوده توصیه شده در آیین نامه حفظ شده باشد (آبا). دمای بتن باید حداقل دوبار در شبانه روز در نقاط مختلف سازه ثبت گردد.
گوشه ها و لبه های بتن در مقابل یخ زدن آسیب پذیرند، بنابراین دمای این نقاط باید با دقت کنترل شود.

كنترل دمای مخلوط بتن و بررسی مشكلات و راهكارهای بتن ریزی در هوای سرد

دمای مخلوط بتن:
مصالح بتن اعم از سیمان،آب، سنگدانه و افزودنی ها، متناسب با دمای اولیه و جرمی كه دارند در تعیین دمای مخلوط بتن تاثیر گذار می باشند.

تدابیر لازم:
راه حل‌های متفاوت ومختلفی را می توان برای حل مشكلات دمایی بتن پیشنهاد نمود اما تصمیم گیری نهایی در مورد استفاده از یك یا چند مورد از آنها منوط به بررسی‌های دقیقتر و آنالیز اقتصادی هر یك از موارد می باشد. یكی از اولین و بدیهی ترین راه‌هایی كه جهت بالا بردن دمای بتن به نظر می رسد گرم كردن آب مورد استفاده می باشد. همچنین محفوظ نگه داشتن منبع آب از یخ زدن، با استفاده از عایق حرارتی نظیر پشم شیشه مفید می باشد. استفاده از آب گرم معمولا برای دماهای پائین تر از ٧ درجه سانتی گراد معمول و مرسوم می باشد. دمای سیمان به هنگام تخلیه از بونكر به سیلو، طبق اندازه گیری‌های انجام شده در كارگاه، به حدود ٨٣ درجه سانتی گراد می رسد و اگر برنامه بتن ریزی به صورتی تنظیم شود كه بتن از سیمان تازه تخلیه شده كه حرارت بالایی دارد استفاده گردد، بتن با دمای بالاتری حاصل خواهد شد.
یكی دیگر از راهكارهای مورد بررسی این است كه با تدابیر و تمهیداتی مقاومت اولیه بتن را افزایش دهیم تا تأثیر نا مطلوب كاهش دما در روند كسب مقاومت بتن، جبران شده باشد استفاده از سیمان تیپ III كه دارای درصد بالایی از S، C 3 A و C 3 S موجب می شود.
مقاومت‌های فشاری ٣ و ٧ روزه به ترتیب با مقاومت‌های ٧و ٢٨ روزه بتن ساخته با تیپ I و II معادل شود. همچنین می توان با پر مایه تر كردن مخلوط بتن و افزایش عیار سیمان، مقاومت اولیه آن را افزایش داد.
تدبیر دیگر استفاده از مواد زود گیر كننده است. رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین زودگیر كننده،كلرید كلسیم است و جزء فعال اكثر تسریع كننده هایی است كه تحت عناوین تجاری مختلف فروخته می شود. استفاده از مقادیر صحیح این ماده باعث افزایش مقاومت اولیه بتن در هوای سرد و حفاظت بهتر در مقابل آسیب ناشی از دمای یخ زدگی می گردد. مقدار مصرفی كلرید كلسیم باید به میزان لازم برای حصول نتایج مطلوب، محدود شده و توصیه می شود از ٢ درصد وزنی سیمان تجاوز نكند. غالباً میزان یك درصد جهت تامین خواسته‌ها كفایت می كند .نتیجه تحقیقات نشان می دهد كه افزودن كلرید كلسیم به بتن می تواند مقاومت اولیه را تا ١٠ برابر افزایش دهد.
كلرید كلسیم مانند یك كاتالیزور در واكنش هیدراتاسیون C3S عمل می كند. البته باید توجه داشت وجود كلرید كلسیم در بتن فقط در مورد بتن غیر مسلح مناسب است و در بتن مسلح موجب خوردگی فولاد می شود. برخی دیگر از تسریع كننده های حاوی سیلیكات ها و كربنات های قلیائی، فلوئوسیلیكات ها و تری آتانولامین ها نیز جهت این منظور مفید هستند.
با توجه به وضعیت زمانی و آب و هوایی كه در حال حاضر در آن قرار داریم، مشكلی كه با آن مواجه هستیم، دمای اولیه بتن نیست چرا كه با استفاده از مطالب ذكر شده، می توان دمای بتن را آن گونه كه نیاز پروژه ایجاب كندتنظیم نمود. مسأله اصلی مطرح كه باید بررسی شود، دمای عمل آوری پائین است كه بر روند تولید آنتی فرها تاثیر می گذارد و اثر آن به این صورت است كه كسب مقاومت را كند، می كند. بحث اساسی و مسأله اصلی كه باید تحلیل شود كاهش دمای متوسط هوا و بررسی تاثیر آن بر خواص بتن است.
با تدابیری كه در حال حاضر اتخاذ شده است، از عایق پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی آنتی فرها استفاده می شود. بررسی‌های موجود بر روی آنتی فرهای تولید شده نشان می دهد دمای مغزه بتن به حدود ٦٣ درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین دمای سطح بتن حدود ٥٣ درجه سانتیگراد شده است. این در حالی است كه در همین زمان دمای محیط ١٩ درجه بوده است. این مطلب بیانگر آن است كه عایق حرارتی پشم شیشه به خوبی می تواند دمای بتن را حفظ كرده و از كاهش آن جلوگیری نماید. لذا عمل آوری همه آنتی فرها در روزهای نخست در شرایط یكسان قرار داشته و بالطبع كسب مقاومت آنها نیز مشابه است .بنابراین می توان نتیجه گرفت، در شرایط موجود حتی اگر دما افت كرده باشد و به حد یخبندان هم برسد عایق حرارتی قادر است حرارت بتن را حفظ كرده و عمل آوری بتن روال معمول خود را داشته باشد. در عین حال در صورتی كه این وضعیت كافی تشخیص داده نشود می توان با افزایش ضخامت لحاف پشم شیشه و دو لایه كردن آن، ضریب اطمینان بیشتری را بدست آورد.
*به طور خلاصه می توان تمهیدات زیر را جهت كنترل دمای بتن مورد نظر قرار داد:
1- بتن ریزی در نیمه دوم شبانه روز (١٢ ظهر تا ١٢ شب) جهت رسیدن به بتن با دمای بالاتر
2- عایق پوش كردن منبع آب جهت حفظ دما و جلوگیری از یخ زدگی آن
3- گرم كردن آب
4- استفاده از افزودنی هایی كه از یخ زدن بتن جلوگیری كند.
5- در صورت امكان استفاده از سیمان تیپIII در صورت وجود، جهت كسب مقاومت سریعتر برای بتن‌های غیر حجیم
6- افزایش عیار سیمان و به تبع آن رسیدن به حرارت هیدراتاسیون بیشتر و دمای بالاتر و كسب مقاومت بیشتر (برای بتن‌های غیر حجیم)
7- استفاده از مواد افزودنی تسریع كننده مقاومت حاوی كلرید كلسیم (برای بتن های مسلح کمتر از ٢ درصد)
8- دو لایه كردن لحاف پشم شیشه‌ها جهت حفظ بهتر دمای آنتی فرها
بتن در دماهای بسیار پایین مقاومت بسیار کمی کسب می کند تا وقتی میزان اشباع بودن بتن در اثر عمل آبگیری به اندازه کافی كاهش نیافته باشد، لازم است كه بتن تازه در برابر آثار ویرانگر یخ زدگی محافظت شود بتنی كه حتی یک بار در سنین اولیه یخ زده باشد در مقایسه با بتنی كه یخ نزده باشد در برابر شرایط جوی از مقاومت کمتری برخوردار است و نیز آب بند نخواهد بود. استعداد آسیب پذیری بتنی كه در برابر یخ زدن محافظت نشده است خیلی بیشتر از بتنی است كه در برابر یخ زدن محافظت گشته و در ضمن از مقاومت فشاری کمتری هم برخوردار است.
حال هرگاه اقدامات احتیاطی لازم به کار بسته شود می توان بتن ریزی را در سرتاسر ماه های زمستان با اطمینان خاطر انجام داد و با بکار بستن این تمهیدات هیچ كارگاهی تعطیل نخواهد شد.

بتن ریزی در شرایط دمای بالاتر از ۵+ درجه سانتیگراد:

در این شرایط مهمترین مسأله آمادگی برای زمانی است كه جبهه یخبندان محیط کارگاه را فرا می گیرد. در این حالت اگر گیرش خمیر سیمان صورت نگرفته باشد موجب یخ زدگی رطوبت داخلی بتن، افزایش حجم آب و نهایتاً انبساط حجمی بتن و ترک خوردگی آن می گردد .در زمانی كه این احتمال وجود داشته باشد كه چندین ساعت پس از بتن ریزی جبهه یخبندان فرا رسد باید از مواد ضد یخ كه ترجیحاً دارای ترکیبات زود گیر کننده هستند، استفاده نمود.
استفاده از مواد زود گیر موجب تسریع در گیرش خمیر سیمان و مقاومت در برابر افزایش حجم یخ می گردد. نباید فراموش کرد كه همواره دمای بتن ریخته شده با استفاده از امکانات متفاوت گرمایشی باید در نقطه‌ای بالای ۵+ درجه سانتیگراد حفظ گردد تا واکنش شیمیایی سیمان و آب ادامه یابد و مقاومت لازمه حاصل گردد.

بتن ریزی در شرایط دمای زیر ۵+ درجه سانتیگراد:

موکداً توصیه می گردد در دمای کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد نباید بتن ریزی کرد مگر اینكه در تمام شرایط درجه حرارت بتن همواره بالاتر از ۵+ حفظ گردد.
توجه داشته باشید كه با بتن ریزی در چنین شرایطی عمل هیدراتاسیون بسیار کند صورت می گیرد بطوری‌كه پس از یخ زدن آب در صفر درجه، این واکنش متوقف می گردد بنابراین در زمان باز کردن قالب مشاهده می کنیم كه بتن به راحتی خورد می شود به علت اینكه خمیر سیمان تشکیل نشده است.
باید کاملاً توجه داشت كه استفاده از ضدیخ تنها از یخ زدن رطوبت درونی بتن جلوگیری می کند. اگر بتن ریخته شده پس از عملیات بتن ریزی به حال خود رها شود، رطوبت درون آن یخ نمی زند اما چون دمای آن کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد است واکنش شیمیایی سیمان و آب بسیار کند می شود و به همین خاطر بتن ضایع می گردد و دارای مقاومت خیلی کمی خواهد شد.
پس در زمستان در هر شرایطی باید پس از بتن ریزی نسبت به عمل آوری بتن مبادرت ورزید نكته مهم دیگر اینكه چون هوای سرد نسبت به هوای گرم دارای رطوبت کمتری است بتن های ریخته شده در شرایط محیطی سرد به، عمل آوری و مراقبت بیشتری نیازمند است.

ویژگی های یک ضد یخ مناسب برای بتن:

ضد یخی برای بتن مناسب می باشد كه علاوه بر كاهش نقطه انجماد آب اضافی داخل بتن به عنوان یک تسریع کننده در گیرش و رشد مقاومت سنین اولیه بتن عمل نماید. حال باید توجه نمود در پروژه هایی كه در زمان بهره‌برداری امکان خوردگی وجود دارد و یا بتن هایی كه پیش تنیده هستند و یا در آنها از آلومینیوم و گالوانیزه استفاده شده است و یا بتن هایی كه در تماس با آب یا خاک سولفاته هستند و یا بتن هایی كه سنگدانه‌های آنها مستعد واکنش قلیایی هستند به هیچ وجه از ضد یخ های کلر دار استفاده نکنید. بلكه از ضد یخ هایی استفاده نمایید كه بر پایه دیگر مواد(نیترات) ساخته شده باشد.

توصیه‌های مهم:

حال برای اینكه بتوانیم در زمستان بتن ریزی مناسب و مطمئنی داشته باشیم بهتر است كه نکات زیر را رعایت کنیم:
امید است با توجه و رعایت نکات ذکر شده هیچ گاه پروژه ای بر اثر سرما و یخ زدگی در زمستان تعطیل نگردد.
1) میانگین دمای هوای شبانه روز کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد باشد. (منظور از میانگین دمای هوای شبانه روز، میانگین حداقل و حداکثر دما در طول ٢۴ ساعت می باشد).
2) در نیمی از ساعات شبانه روز دمای هوا از ١٠ + درجه سانتیگراد بالاتر نرود.
3) استفاده از سیمان با مقاومت زودرس
4) استفاده از ضد یخ مناسب
5) سطوح قالب ها و آرماتورها را از یخ و برف بزدایید و در صورت لزوم آنها را گرم نمایید تا حداقل دمای ٢+ درجه سانتیگراد را داشته باشد.
6) در درجه حرارت ۵ + و بالاتر پس از استفاده از مواد ضد یخ، بتن را کاملاً با استفاده از پوشاننده‌های مناسب (برزنت، نایلن و غیره) بپوشانید و محیط را گرم نگه دارید تا در شب هنگامی كه هوای گرم فرا می رسد بتن دچار ترک خوردگی نشود.
7) در شرایط دمایی زیر ۵+ با گرم کردن سنگدانه‌ها، قالب‌ها و آب (به ترتیب) دمای بتن را در حین کار بالای۵+ درجه نگه داشته و سپس بتن را با پوشش مناسب گرم نگه دارید.
8) مصالح مصرفی جهت ساخت بتن را در معرض وزش باد و هوای سرد قرار ندهید.
9) استفاده از سیمان زود گیر (پرتلند نوع ٣) مناسب است .
10) استفاده از سیمان های روباره ای وآمیخته توصیه نمی شود.
11) استفاده از مواد حباب زا در بتن‌هایی که در معرض یخ و آب شدن های متوالی قرار می گیرند الزامی است.
12) سنگدانه ها نباید آغشته به یخ و برف باشند (گرم کردن ماسه و استفاده از آب گرم).
13) W/C < 0.5
14) اگر از روان کننده استفاده نشده است اسلامپ نباید بیشتر از ۵٠ میلیمتر باشد.
نکته : استفاده از کلرید کلسیم در بتن مسلح مجاز نیست ( در بتن غیر مسلح به عنوان ت سریع کننده می توان حداکثر تا 2 درصد وزنی سیمان از آن استفاده نمود).:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
sling tv شنبه 28 دی 1398 02:07 ب.ظ
I have been exploring for a little for any high-quality articles
or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I
ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i
am glad to show that I have a very excellent uncanny feeling
I discovered just what I needed. I most indisputably will make certain to do not disregard this website and provides it a glance regularly.
sling tv جمعه 27 دی 1398 04:17 ق.ظ
What's up, yeah this paragraph is really nice and
I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.
magazin online pescuit پنجشنبه 26 دی 1398 01:40 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to
check out your blog on my iphone during lunch
break. I enjoy the information you provide here and can't wait to take
a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!
suport lanseta پنجشنبه 26 دی 1398 01:37 ب.ظ
It's remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues concerning this piece of writing, while I am also keen of getting familiarity.
https://russellwebster.tumblr.com/ چهارشنبه 11 دی 1398 12:02 ق.ظ
What's up mates, how is the whole thing, and what you
want to say regarding this piece of writing, in my view its really awesome in support of me.
xbody دوشنبه 9 دی 1398 05:46 ق.ظ
Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this piece of writing at this
place at this web site, I have read all that, so at this time me also
commenting at this place.
xbody vitan دوشنبه 9 دی 1398 05:46 ق.ظ
Hi there, yup this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.

thanks.
xbody bucuresti دوشنبه 9 دی 1398 05:32 ق.ظ
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of
volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!
xbody bucuresti دوشنبه 9 دی 1398 05:09 ق.ظ
Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established
blog. Is it difficult to set up your own blog? I'm not very
techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
Do you have any ideas or suggestions? Thanks
xbody bucuresti دوشنبه 9 دی 1398 04:44 ق.ظ
Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you have the opportunity,
Guess I'll just book mark this web site.
suport lansete یکشنبه 8 دی 1398 04:28 ب.ظ
Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!
accesorii pescuit یکشنبه 8 دی 1398 04:23 ب.ظ
I acquired more new stuff on this weight-loss issue. 1 issue is a good nutrition is very vital if dieting. An enormous reduction in fast foods, sugary food, fried foods, sweet foods, red meat, and white-colored flour products could be necessary. Possessing wastes organisms, and toxic compounds may prevent goals for losing weight. While a number of drugs for the short term solve the challenge, the bad side effects are not worth it, and in addition they never give more than a temporary solution. It can be a known incontrovertible fact that 95% of diet plans fail. Thank you for sharing your opinions on this site.
accesorii pescuit یکشنبه 8 دی 1398 04:21 ب.ظ
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!
magazin de pescuit یکشنبه 8 دی 1398 03:25 ب.ظ
You actually make it appear really easy together with
your presentation however I in finding this matter to be actually one thing which I
believe I would by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely large for me.

I'm taking a look ahead to your subsequent submit, I'll attempt
to get the hang of it!
suport lanseta یکشنبه 8 دی 1398 03:20 ب.ظ
You really make it seem so easy along with your presentation however I to find
this matter to be really something which I believe I'd never understand.
It kind of feels too complex and extremely large for
me. I am looking forward for your next publish, I will try to get the grasp of it!
accesorii pescuit یکشنبه 8 دی 1398 03:18 ب.ظ
I read this paragraph fully about the difference of most recent and earlier
technologies, it's amazing article.
scule de pescuit یکشنبه 8 دی 1398 02:35 ب.ظ
Somebody essentially assist to make severely posts I might state.

This is the first time I frequented your web page and
so far? I surprised with the research you made to make
this particular put up incredible. Great activity!
coconut oil شنبه 30 آذر 1398 01:43 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on روکش استخر
گروه عمرانی و ساختمانی ایران سازه گستر - بتن
ریزی در هوای سرد. Regards
coconut oil چهارشنبه 27 آذر 1398 03:48 ق.ظ
you are actually a good webmaster. The web site loading pace is incredible.
It sort of feels that you're doing any unique
trick. Furthermore, The contents are masterwork.
you have done a excellent task on this topic!
coconut oil چهارشنبه 27 آذر 1398 12:19 ق.ظ
Normally I do not learn post on blogs, however I wish
to say that this write-up very forced me to try and do it!
Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.
coconut oil سه شنبه 26 آذر 1398 01:14 ق.ظ
Simply wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i can assume you are an expert on this
subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep
updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.
coconut oil یکشنبه 24 آذر 1398 04:05 ب.ظ
Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but
I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm
not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
Many thanks
ps4 games چهارشنبه 20 آذر 1398 11:28 ب.ظ
Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a
little bit more. Kudos!
ps4 games چهارشنبه 20 آذر 1398 04:15 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i love reading your articles.
Keep up the great work! You recognize, lots of persons
are looking round for this info, you could aid them greatly.
quest bars cheap سه شنبه 19 آذر 1398 10:27 ق.ظ
It's very simple to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing
at this web site.
quest bars cheap شنبه 16 آذر 1398 02:17 ب.ظ
Hello every one, here every one is sharing such knowledge, so it's fastidious to read this weblog, and I used to pay a visit this webpage
every day.
tinyurl.com دوشنبه 4 آذر 1398 12:10 ق.ظ
Ahaa, its pleasant dialogue about this piece
of writing here at this website, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
http://tinyurl.com چهارشنبه 29 آبان 1398 05:11 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet viewers,
its really really good piece of writing on building up new web site.
tinyurl.com سه شنبه 28 آبان 1398 07:00 ب.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to
be a enjoyment account it. Glance complex to more introduced
agreeable from you! However, how can we keep in touch?
plenty of fish dating site سه شنبه 28 آبان 1398 03:51 ق.ظ
Thank you a lot for sharing this with all people you really recognise what you're speaking approximately!

Bookmarked. Please also talk over with my site =).
We may have a hyperlink alternate agreement among us
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو