تبلیغات
روکش استخر گروه عمرانی و ساختمانی ایران سازه گستر - بتن ریزی در هوای سرد
 
   
 
 
یکشنبه 8 تیر 1393 ساعت 03:27 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )
تعریف هوای سرد: به وضعیتی اطلاق می گردد که برای سه روز متوالی شرایط زیر برقرار باشد.
الف) دمای متوسط هوا در شبانه روز کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد (دمای متوسط روزانه میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی نیمه شب تا نیمه روز است)
ب) دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از ١٠ درجه سانتی گراد بیشتر نباشد .

تدابیر احتیاطی در بتن ریزی در هوای سرد:

در بتن ریزی در هوای سرد باید دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی، طرح اختلاط بتن، شرایط اختلاط، حمل، ریختن و عمل آوردن بتن صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بتن تازه دچار یخ زدگی نگردد و بتن سخت شده نیز دارای کیفیت لازم باشد .
دمای بتن در طول مدت بتن ریزی و عمل آوردن باید ثبت گردد تا اطمینان حاصل شود که محدوده توصیه شده در آیین نامه حفظ شده باشد (آبا). دمای بتن باید حداقل دوبار در شبانه روز در نقاط مختلف سازه ثبت گردد.
گوشه ها و لبه های بتن در مقابل یخ زدن آسیب پذیرند، بنابراین دمای این نقاط باید با دقت کنترل شود.

كنترل دمای مخلوط بتن و بررسی مشكلات و راهكارهای بتن ریزی در هوای سرد

دمای مخلوط بتن:
مصالح بتن اعم از سیمان،آب، سنگدانه و افزودنی ها، متناسب با دمای اولیه و جرمی كه دارند در تعیین دمای مخلوط بتن تاثیر گذار می باشند.

تدابیر لازم:
راه حل‌های متفاوت ومختلفی را می توان برای حل مشكلات دمایی بتن پیشنهاد نمود اما تصمیم گیری نهایی در مورد استفاده از یك یا چند مورد از آنها منوط به بررسی‌های دقیقتر و آنالیز اقتصادی هر یك از موارد می باشد. یكی از اولین و بدیهی ترین راه‌هایی كه جهت بالا بردن دمای بتن به نظر می رسد گرم كردن آب مورد استفاده می باشد. همچنین محفوظ نگه داشتن منبع آب از یخ زدن، با استفاده از عایق حرارتی نظیر پشم شیشه مفید می باشد. استفاده از آب گرم معمولا برای دماهای پائین تر از ٧ درجه سانتی گراد معمول و مرسوم می باشد. دمای سیمان به هنگام تخلیه از بونكر به سیلو، طبق اندازه گیری‌های انجام شده در كارگاه، به حدود ٨٣ درجه سانتی گراد می رسد و اگر برنامه بتن ریزی به صورتی تنظیم شود كه بتن از سیمان تازه تخلیه شده كه حرارت بالایی دارد استفاده گردد، بتن با دمای بالاتری حاصل خواهد شد.
یكی دیگر از راهكارهای مورد بررسی این است كه با تدابیر و تمهیداتی مقاومت اولیه بتن را افزایش دهیم تا تأثیر نا مطلوب كاهش دما در روند كسب مقاومت بتن، جبران شده باشد استفاده از سیمان تیپ III كه دارای درصد بالایی از S، C 3 A و C 3 S موجب می شود.
مقاومت‌های فشاری ٣ و ٧ روزه به ترتیب با مقاومت‌های ٧و ٢٨ روزه بتن ساخته با تیپ I و II معادل شود. همچنین می توان با پر مایه تر كردن مخلوط بتن و افزایش عیار سیمان، مقاومت اولیه آن را افزایش داد.
تدبیر دیگر استفاده از مواد زود گیر كننده است. رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین زودگیر كننده،كلرید كلسیم است و جزء فعال اكثر تسریع كننده هایی است كه تحت عناوین تجاری مختلف فروخته می شود. استفاده از مقادیر صحیح این ماده باعث افزایش مقاومت اولیه بتن در هوای سرد و حفاظت بهتر در مقابل آسیب ناشی از دمای یخ زدگی می گردد. مقدار مصرفی كلرید كلسیم باید به میزان لازم برای حصول نتایج مطلوب، محدود شده و توصیه می شود از ٢ درصد وزنی سیمان تجاوز نكند. غالباً میزان یك درصد جهت تامین خواسته‌ها كفایت می كند .نتیجه تحقیقات نشان می دهد كه افزودن كلرید كلسیم به بتن می تواند مقاومت اولیه را تا ١٠ برابر افزایش دهد.
كلرید كلسیم مانند یك كاتالیزور در واكنش هیدراتاسیون C3S عمل می كند. البته باید توجه داشت وجود كلرید كلسیم در بتن فقط در مورد بتن غیر مسلح مناسب است و در بتن مسلح موجب خوردگی فولاد می شود. برخی دیگر از تسریع كننده های حاوی سیلیكات ها و كربنات های قلیائی، فلوئوسیلیكات ها و تری آتانولامین ها نیز جهت این منظور مفید هستند.
با توجه به وضعیت زمانی و آب و هوایی كه در حال حاضر در آن قرار داریم، مشكلی كه با آن مواجه هستیم، دمای اولیه بتن نیست چرا كه با استفاده از مطالب ذكر شده، می توان دمای بتن را آن گونه كه نیاز پروژه ایجاب كندتنظیم نمود. مسأله اصلی مطرح كه باید بررسی شود، دمای عمل آوری پائین است كه بر روند تولید آنتی فرها تاثیر می گذارد و اثر آن به این صورت است كه كسب مقاومت را كند، می كند. بحث اساسی و مسأله اصلی كه باید تحلیل شود كاهش دمای متوسط هوا و بررسی تاثیر آن بر خواص بتن است.
با تدابیری كه در حال حاضر اتخاذ شده است، از عایق پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی آنتی فرها استفاده می شود. بررسی‌های موجود بر روی آنتی فرهای تولید شده نشان می دهد دمای مغزه بتن به حدود ٦٣ درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین دمای سطح بتن حدود ٥٣ درجه سانتیگراد شده است. این در حالی است كه در همین زمان دمای محیط ١٩ درجه بوده است. این مطلب بیانگر آن است كه عایق حرارتی پشم شیشه به خوبی می تواند دمای بتن را حفظ كرده و از كاهش آن جلوگیری نماید. لذا عمل آوری همه آنتی فرها در روزهای نخست در شرایط یكسان قرار داشته و بالطبع كسب مقاومت آنها نیز مشابه است .بنابراین می توان نتیجه گرفت، در شرایط موجود حتی اگر دما افت كرده باشد و به حد یخبندان هم برسد عایق حرارتی قادر است حرارت بتن را حفظ كرده و عمل آوری بتن روال معمول خود را داشته باشد. در عین حال در صورتی كه این وضعیت كافی تشخیص داده نشود می توان با افزایش ضخامت لحاف پشم شیشه و دو لایه كردن آن، ضریب اطمینان بیشتری را بدست آورد.
*به طور خلاصه می توان تمهیدات زیر را جهت كنترل دمای بتن مورد نظر قرار داد:
1- بتن ریزی در نیمه دوم شبانه روز (١٢ ظهر تا ١٢ شب) جهت رسیدن به بتن با دمای بالاتر
2- عایق پوش كردن منبع آب جهت حفظ دما و جلوگیری از یخ زدگی آن
3- گرم كردن آب
4- استفاده از افزودنی هایی كه از یخ زدن بتن جلوگیری كند.
5- در صورت امكان استفاده از سیمان تیپIII در صورت وجود، جهت كسب مقاومت سریعتر برای بتن‌های غیر حجیم
6- افزایش عیار سیمان و به تبع آن رسیدن به حرارت هیدراتاسیون بیشتر و دمای بالاتر و كسب مقاومت بیشتر (برای بتن‌های غیر حجیم)
7- استفاده از مواد افزودنی تسریع كننده مقاومت حاوی كلرید كلسیم (برای بتن های مسلح کمتر از ٢ درصد)
8- دو لایه كردن لحاف پشم شیشه‌ها جهت حفظ بهتر دمای آنتی فرها
بتن در دماهای بسیار پایین مقاومت بسیار کمی کسب می کند تا وقتی میزان اشباع بودن بتن در اثر عمل آبگیری به اندازه کافی كاهش نیافته باشد، لازم است كه بتن تازه در برابر آثار ویرانگر یخ زدگی محافظت شود بتنی كه حتی یک بار در سنین اولیه یخ زده باشد در مقایسه با بتنی كه یخ نزده باشد در برابر شرایط جوی از مقاومت کمتری برخوردار است و نیز آب بند نخواهد بود. استعداد آسیب پذیری بتنی كه در برابر یخ زدن محافظت نشده است خیلی بیشتر از بتنی است كه در برابر یخ زدن محافظت گشته و در ضمن از مقاومت فشاری کمتری هم برخوردار است.
حال هرگاه اقدامات احتیاطی لازم به کار بسته شود می توان بتن ریزی را در سرتاسر ماه های زمستان با اطمینان خاطر انجام داد و با بکار بستن این تمهیدات هیچ كارگاهی تعطیل نخواهد شد.

بتن ریزی در شرایط دمای بالاتر از ۵+ درجه سانتیگراد:

در این شرایط مهمترین مسأله آمادگی برای زمانی است كه جبهه یخبندان محیط کارگاه را فرا می گیرد. در این حالت اگر گیرش خمیر سیمان صورت نگرفته باشد موجب یخ زدگی رطوبت داخلی بتن، افزایش حجم آب و نهایتاً انبساط حجمی بتن و ترک خوردگی آن می گردد .در زمانی كه این احتمال وجود داشته باشد كه چندین ساعت پس از بتن ریزی جبهه یخبندان فرا رسد باید از مواد ضد یخ كه ترجیحاً دارای ترکیبات زود گیر کننده هستند، استفاده نمود.
استفاده از مواد زود گیر موجب تسریع در گیرش خمیر سیمان و مقاومت در برابر افزایش حجم یخ می گردد. نباید فراموش کرد كه همواره دمای بتن ریخته شده با استفاده از امکانات متفاوت گرمایشی باید در نقطه‌ای بالای ۵+ درجه سانتیگراد حفظ گردد تا واکنش شیمیایی سیمان و آب ادامه یابد و مقاومت لازمه حاصل گردد.

بتن ریزی در شرایط دمای زیر ۵+ درجه سانتیگراد:

موکداً توصیه می گردد در دمای کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد نباید بتن ریزی کرد مگر اینكه در تمام شرایط درجه حرارت بتن همواره بالاتر از ۵+ حفظ گردد.
توجه داشته باشید كه با بتن ریزی در چنین شرایطی عمل هیدراتاسیون بسیار کند صورت می گیرد بطوری‌كه پس از یخ زدن آب در صفر درجه، این واکنش متوقف می گردد بنابراین در زمان باز کردن قالب مشاهده می کنیم كه بتن به راحتی خورد می شود به علت اینكه خمیر سیمان تشکیل نشده است.
باید کاملاً توجه داشت كه استفاده از ضدیخ تنها از یخ زدن رطوبت درونی بتن جلوگیری می کند. اگر بتن ریخته شده پس از عملیات بتن ریزی به حال خود رها شود، رطوبت درون آن یخ نمی زند اما چون دمای آن کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد است واکنش شیمیایی سیمان و آب بسیار کند می شود و به همین خاطر بتن ضایع می گردد و دارای مقاومت خیلی کمی خواهد شد.
پس در زمستان در هر شرایطی باید پس از بتن ریزی نسبت به عمل آوری بتن مبادرت ورزید نكته مهم دیگر اینكه چون هوای سرد نسبت به هوای گرم دارای رطوبت کمتری است بتن های ریخته شده در شرایط محیطی سرد به، عمل آوری و مراقبت بیشتری نیازمند است.

ویژگی های یک ضد یخ مناسب برای بتن:

ضد یخی برای بتن مناسب می باشد كه علاوه بر كاهش نقطه انجماد آب اضافی داخل بتن به عنوان یک تسریع کننده در گیرش و رشد مقاومت سنین اولیه بتن عمل نماید. حال باید توجه نمود در پروژه هایی كه در زمان بهره‌برداری امکان خوردگی وجود دارد و یا بتن هایی كه پیش تنیده هستند و یا در آنها از آلومینیوم و گالوانیزه استفاده شده است و یا بتن هایی كه در تماس با آب یا خاک سولفاته هستند و یا بتن هایی كه سنگدانه‌های آنها مستعد واکنش قلیایی هستند به هیچ وجه از ضد یخ های کلر دار استفاده نکنید. بلكه از ضد یخ هایی استفاده نمایید كه بر پایه دیگر مواد(نیترات) ساخته شده باشد.

توصیه‌های مهم:

حال برای اینكه بتوانیم در زمستان بتن ریزی مناسب و مطمئنی داشته باشیم بهتر است كه نکات زیر را رعایت کنیم:
امید است با توجه و رعایت نکات ذکر شده هیچ گاه پروژه ای بر اثر سرما و یخ زدگی در زمستان تعطیل نگردد.
1) میانگین دمای هوای شبانه روز کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد باشد. (منظور از میانگین دمای هوای شبانه روز، میانگین حداقل و حداکثر دما در طول ٢۴ ساعت می باشد).
2) در نیمی از ساعات شبانه روز دمای هوا از ١٠ + درجه سانتیگراد بالاتر نرود.
3) استفاده از سیمان با مقاومت زودرس
4) استفاده از ضد یخ مناسب
5) سطوح قالب ها و آرماتورها را از یخ و برف بزدایید و در صورت لزوم آنها را گرم نمایید تا حداقل دمای ٢+ درجه سانتیگراد را داشته باشد.
6) در درجه حرارت ۵ + و بالاتر پس از استفاده از مواد ضد یخ، بتن را کاملاً با استفاده از پوشاننده‌های مناسب (برزنت، نایلن و غیره) بپوشانید و محیط را گرم نگه دارید تا در شب هنگامی كه هوای گرم فرا می رسد بتن دچار ترک خوردگی نشود.
7) در شرایط دمایی زیر ۵+ با گرم کردن سنگدانه‌ها، قالب‌ها و آب (به ترتیب) دمای بتن را در حین کار بالای۵+ درجه نگه داشته و سپس بتن را با پوشش مناسب گرم نگه دارید.
8) مصالح مصرفی جهت ساخت بتن را در معرض وزش باد و هوای سرد قرار ندهید.
9) استفاده از سیمان زود گیر (پرتلند نوع ٣) مناسب است .
10) استفاده از سیمان های روباره ای وآمیخته توصیه نمی شود.
11) استفاده از مواد حباب زا در بتن‌هایی که در معرض یخ و آب شدن های متوالی قرار می گیرند الزامی است.
12) سنگدانه ها نباید آغشته به یخ و برف باشند (گرم کردن ماسه و استفاده از آب گرم).
13) W/C < 0.5
14) اگر از روان کننده استفاده نشده است اسلامپ نباید بیشتر از ۵٠ میلیمتر باشد.
نکته : استفاده از کلرید کلسیم در بتن مسلح مجاز نیست ( در بتن غیر مسلح به عنوان ت سریع کننده می توان حداکثر تا 2 درصد وزنی سیمان از آن استفاده نمود).:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ps4 games چهارشنبه 20 آذر 1398 11:28 ب.ظ
Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a
little bit more. Kudos!
ps4 games چهارشنبه 20 آذر 1398 04:15 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i love reading your articles.
Keep up the great work! You recognize, lots of persons
are looking round for this info, you could aid them greatly.
quest bars cheap سه شنبه 19 آذر 1398 10:27 ق.ظ
It's very simple to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing
at this web site.
quest bars cheap شنبه 16 آذر 1398 02:17 ب.ظ
Hello every one, here every one is sharing such knowledge, so it's fastidious to read this weblog, and I used to pay a visit this webpage
every day.
tinyurl.com دوشنبه 4 آذر 1398 12:10 ق.ظ
Ahaa, its pleasant dialogue about this piece
of writing here at this website, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
http://tinyurl.com چهارشنبه 29 آبان 1398 05:11 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet viewers,
its really really good piece of writing on building up new web site.
tinyurl.com سه شنبه 28 آبان 1398 07:00 ب.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to
be a enjoyment account it. Glance complex to more introduced
agreeable from you! However, how can we keep in touch?
plenty of fish dating site سه شنبه 28 آبان 1398 03:51 ق.ظ
Thank you a lot for sharing this with all people you really recognise what you're speaking approximately!

Bookmarked. Please also talk over with my site =).
We may have a hyperlink alternate agreement among us
plenty of fish dating site یکشنبه 26 آبان 1398 03:24 ب.ظ
You are so interesting! I do not think I've truly read through a single thing like that before.
So great to discover someone with a few unique thoughts on this
issue. Really.. thank you for starting this up. This website
is something that's needed on the web, someone with some
originality!
plenty of fish dating site یکشنبه 26 آبان 1398 09:45 ق.ظ
Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs?

I have a blog based upon on the same information you discuss
and would love to have you share some stories/information. I know
my viewers would value your work. If you're even remotely interested,
feel free to shoot me an e-mail.
togel online یکشنبه 19 آبان 1398 10:39 ق.ظ
روکش استخر گروه عمرانی و ساختمانی ایران سازه
گستر - بتن ریزی در هوای سرد https://wallpaper2018.org/informasi-seputaran-togel-hongkong-online-di-indonesia.html
kraft boxes یکشنبه 19 آبان 1398 12:09 ق.ظ
Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you been runninng a blog for?
you make blogging glance easy. Thee whole glancce of your site is great, let alone the cobtent
material!
bestboxespackaging.eklablog.com شنبه 18 آبان 1398 09:43 ب.ظ
Everything posted made a great deal of sense. However,
what about this? wwhat if you composed a catchier title?
I am not suggesting your information is not good, but suppose you added a headline that grabbed a person's attention? I mean روکش استخر گروه عمرانی و ساختمانی ایران سازه گستر
- بتن ریزی در هوای سرد is kinda boring.
You mght peek at Yahoo's front page and watch how they write article titles to get people to click.
You might try adding a video or a relzted pic orr
two to grab readers interested about what you've got to say.
In my opinion, it could bring your posts a little bit more
interesting.
benefits of coconut oil سه شنبه 14 آبان 1398 08:02 ق.ظ
I am sure this article has touched all the internet users, its really really nice paragraph on building up
new webpage.
health benefits of coconut oil سه شنبه 14 آبان 1398 06:58 ق.ظ
You have made some really good points there. I checked on the internet
to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.
quest bars cheap دوشنبه 6 آبان 1398 12:45 ب.ظ
Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing
at this place at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.
kraft boxes یکشنبه 28 مهر 1398 04:11 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this brilliant blog!

I guess for now i'll settle for book-marking and adding yolur RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk about this
site with my Facebook group. Talk soon!
custom kraft boxes شنبه 20 مهر 1398 02:43 ب.ظ
Saved as a favorite, I really like your website!
quest bars cheap شنبه 6 مهر 1398 06:24 ب.ظ
Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web
the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don't know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined out
the whole thing without having side effect , people could take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks
minecraft games چهارشنبه 3 مهر 1398 11:41 ق.ظ
Great delivery. Great arguments. Keep up the
amazing effort.
quest bars cheap یکشنبه 17 شهریور 1398 08:36 ب.ظ
It's actually a nice and helpful piece of information. I'm happy that you simply shared this helpful info with us.
Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
minecraft games سه شنبه 12 شهریور 1398 09:12 ب.ظ
Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte
more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a
little bit further. Many thanks!
Free Nude Cams پنجشنبه 31 مرداد 1398 11:22 ق.ظ
I do not even understand how I ended up here, however I believed
this post used to be good. I do not understand who you're but
definitely you are going to a well-known blogger when you are
not already. Cheers!
Healing Hemorrhoids سه شنبه 29 مرداد 1398 08:24 ق.ظ
Good day! I simply would like to offer you a huge thumbs up for
your excellent information you have got here on this post.
I will be coming back to your web site for more soon.
descargar facebook سه شنبه 29 مرداد 1398 05:06 ق.ظ
I think the admin of this site is truly working hard in support of his website, since here every
stuff is quality based stuff.
Why Do Hemorrhoids Itch یکشنبه 27 مرداد 1398 11:51 ق.ظ
This paragraph will help the internet visitors for creating new weblog or even a blog from start to end.
How to Heal Hemorrhoids یکشنبه 27 مرداد 1398 04:52 ق.ظ
I just like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and test once more right here regularly.
I'm reasonably certain I will learn a lot of new stuff right right here!
Good luck for the following!
How to Cure Hemorrhoids جمعه 25 مرداد 1398 05:59 ق.ظ
I love reading an article that will make men and women think.
Also, thank you for permitting me to comment!
plenty of fish dating site پنجشنبه 24 مرداد 1398 02:59 ق.ظ
Hello! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make
your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to
resolve this problem. If you have any suggestions, please share.
Thank you!
plenty of fish dating site سه شنبه 22 مرداد 1398 06:55 ب.ظ
Great info. Lucky me I ran across your blog by chance
(stumbleupon). I've book marked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین عناوین مطالب